Lívancový pohár 2015 - 10. kolo

Běžecký oddíl

Desáté kolo Lívancového poháru přineslo rekord v počtu našich zúčastněných členů. Skupina 13 běžců našeho oddílu a dalších 4 z jiných oddílů naší jednoty nezůstala organizátory (a nejen jimi) nepovšimnuta a získali jsme cenu za nejpočetnější zúčastněný oddíl.

V září do našeho oddílu nastoupilo několik nových členů, ti absolvovali tuto trať poprvé. Naopak někteří naši „staří“ členové si zde za ideálního běžeckého počasí vytvořili nové osobní rekordy. Spokojeni jsme byli všichni.

Cestou ze závodu jsme se za odměnu zastavili v jedné restauraci rychlého občerstvení na horkou čokoládu (někdo kafe) a koláč. Hned jsme se shodli, že toto posezení se stane naší novou tradicí smile.

Památný den sokolstva

"Datum 8. října bylo zvoleno za Památný den sokolstva jako připomínka tragických událostí v roce 1941 – tehdy byla výnosem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Při tzv. „sokolské akci“, v noci ze 7. na 8. října 1941, gestapo zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, věznění, deportováni do koncentračních táborů.  Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.Letošní vzpomínkovou akci zahájila v Tyršově domě starostka České obce sokolské Hana Moučková, která uvítala předsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku a další představitele státní a veřejné správy a společenských organizací. Ve svém krátkém úvodním projevu ocenila odkaz padlých za svobodu a demokracii a význam sokolského hnutí v novodobých českých dějinách a aktuálnost sokolských ideálů i pro současnou společnost. Hlavní projev přednesl předseda vlády Bohuslav Sobotka, který mimo jiné připomenul oběti, které sokolové přinesli v boji za svobodu a zdůraznil, že hrdinství a odhodlání položit pro lepší budoucnost i život, nesmí být zapomenuto. Připomenul rovněž, že sokolové bojovali za hodnoty, které vyznává i současná Evropa. Poté  ředitel bezpečnostního odboru Kanceláře prezidenta republiky Jan Fulík přečetl zdravici prezidenta republiky Miloše Zemana."

V Šestajovicích se večer tohoto dne sešli členové a přátelé místní sokolské jednoty u vodní nádrže Beranka, kde symbolicky vypustili na vodu svíčky za oběti „sokolské akce“.

Benešovský půlmaraton

Dne 10.10. proběhl v Benešově u Semil závod v maratonu a půlmaratonu. Po patnácti letech se sem tento běh vrátil jako mistrovství republiky veteránských kategorií. Závod vede v příjemném prostředí údolí řeky Jizery mezi Benešovem u Semil a Horní Sytovou. Půlmaratonu se zúčastnil br. Lubomír Jokel. Ve své věkové kategorii 45-54 let obsadil 3. místo v čase 1:29:58 a to z 18 borců. V celkovém pořadí pak obsadil 11. místo z 58 běžců.